IV Piknik Militarny Misja Wschód

Kolejna nasza Misja

IV Piknik Militarny Misja Wschód trwający w dniach 20- 22 czerwca 2014 odbył się już po raz trzeci na żwirowisku w Ogrodniczkach i mimo nie najlepszej aury zgromadził tłumy.

Miłośnicy historii i militariów mogli w Ogrodniczkach zobaczyć kilkadziesiąt różnych pojazdów z II wojny światowej oraz współczesnych, atrakcją był czołg, który zagrał w filmie „Bitwa Warszawska 1920”. Poszczególne grupy zbudowały też dioramy m.in. fragment obozu wojskowego, punkt kontrolny, obserwacyjny. Był też partyzancki szpital polowy z pełnym wyposażeniem.

Według organizatorów Piknik Misja Wschód to największe spotkanie grup rekonstrukcyjnych i pokazy pojazdów militarnych we wschodniej Polsce.

W imprezie wzięło udział 35 takich grup z Polski oraz z Rosji i Białorusi, prezentujących formacje zbrojne z kilkunastu państw i różnych okresów historii. Oczywiście nasz Szwadron był wśród nich. Do naszych kolegów w sobotę i niedzielę dołączyli ułani z Sokólskiego Pododdziału.

Podczas pikniku grupy miały możliwość zaprezentowania się. Nasza prezentacja to dynamiczny pokaz jazdy konnej z elementami woltyżerki, a także prezentowanie umiejętności władania szablą i lancą. Oklaskujące nas tłumy widzów były doskonała nagrodą i jednocześnie oceną naszych ułańskich zadań.

W czasie Pikniku zaprezentowano też m.in. rekonstrukcję walk z okresu I wojny czeczeńskiej (1994-1996). Organizator, Wojtek Hernik mówił, że interesujące było to, iż pokazano nie tylko walkę wojsk czeczeńskich i rosyjskich, ale też codzienne życie żołnierzy. Punktem kulminacyjnym była niedzielna inscenizacja potyczki z czasów II wojny światowej. Przypomnienie bitwy z 1944 roku, kiedy wojska rosyjskie pokonały niemieckie.

Nasze wspomnienia piknikowe w oku 2 aparatów i na stronach internetowych

http://www.dobroni.pl/blog/zylkos,6399

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,16196152.html