Festyn w Rudce

W słońcu, deszczu i w blasku tęczy.


Tak najkrócej można scharakteryzować ostatnią niedzielę sierpnia 2010 roku. W tym dniu (29.08) nasz Szwadron występował w Rudce w gminie Brańsk. Zostaliśmy zaproszeni przez wójta gminy, by na lokalnym festynie zaprezentować tradycje polskiej kawalerii. Nasza obecność w gminie Brańsk jest tym ważniejsza, że to na tych terenach 71 lat temu, we wrześniu 1939 roku walczyli ułani 10 Pułku przedzierający się ku Puszczy Białowieskiej.

Z rejonu Zambrowa kawalerzyści dowodzeni przez gen. Podhorskiego przeszli pod Tykocin. „Zaza” pewnie dowodził jednostkami i dzięki sprawnemu manewrowaniu uniknął rozbicia swych oddziałów. 13 września wydał rozkaz o przebijaniu się w kierunku południowym na Brześć i Chełm, tak by dołączyć do polskiego wojska przegrupowującego się na Lubelszczyźnie. W nocy z 13 na 14 września „Suwalska” Brygada Kawalerii stoczyła krwawy bój z Niemcami pod Olszewem, gdzie doszło do rozproszenia brygady, która mimo to w niewielkich grupach między 16 a 19 września zdołała dotrzeć do Puszczy Białowieskiej. 3 października 1939 roku kawaleria gen. Podhorskiego walczyła z Niemcami pod Serokomlą. W kolejnych dwóch dniach przeszła w rejon Woli Gułowskiej, gdzie w ciężkich walkach szczególnie wyróżniły się: 2 Pułk Ułanów Grochowskich i 10 Pułk Ułanów Litewskich.

Pokazem „ Ułani, ułani malowane dzieci…”  nie tylko uświetniliśmy festyn, starszym przypomnieliśmy ułańską fantazję, młodszym pokazaliśmy jak wyglądali i co robili ułani – żołnierze II RP.

{gallery}galeria/rudka{/gallery}