Festyn w Płonce Kościelnej

Hej, kto szlachta …

11 lipca 2010 roku nasz Szwadron wziął udział w dużym lokalnym festynie w gminie Łapy. Festyn jest upamiętnieniem legendarnej wizyty Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej, podczas której władca Polski i Litwy, w podzięce za zwycięstwo nad Turkami, ofiarował Pani Płonkowskiej kosztowne dary .

Impreza rozpoczęła się przy Wiejskim Domu Kultury w Płonce Kościelnej powitaniem gości – także naszego konnego oddziału w szlacheckich strojach, prawie z epoki króla Jana. Witał nas sam Jan III Sobieski, prywatnie kapral Zdzisław Pruszyński z naszego Szwadronu i Marysieńka – Anna Kozłowska.

Festyn rozpoczął się od występu zespołu Płonkowianie, następnym punktem imprezy był pokaz kadryla w wykonaniu naszych amazonek. Dziewczyny do swego występu zmieniły muzykę i układ (opracowany przez Bogusię Skłodowską). Zebrały wielkie brawa. Następnie do akcji przystąpili panowie.

Rozstawianiem pozorników, przygotowaniem toru tradycyjnie już zajmował się nasz kolega Andrzej Ostrowski. Tym razem do pomocy miał amazonki, bo w płonkowskim pokazie swój debiut – udany, zdaniem ułanów i widowni – mieli najmłodsi panowie: Artur Olkowski, Błażej i Damian Jaworscy.

Cięcia szablą i władanie lancą musiały się podobać. W pokazie „Hajda za Kmicicem” nie mogło nie być „dzikich” galopów, porywania dziewczyny, pojedynków, skoków przez przeszkody i ewakuacji z pola bitwy za pomocą końskiego ogona.

Płonkowska impreza trwała do późnych godzin nocnych.

Zdjęcia: Jerzy Barańczuk, Katarzyna Ostrowska i Marta Jaworska

{gallery}galeria/plonka10{/gallery}