Festyn w Płonce Kość.

Jan III Sobieski w Płonce.

Legenda głosi, że król Jan III Sobieski podróżując do Grodna trafił do Płonki, aby pokłonić się NMP przed Jej cudownym obrazem. Tu pozostawił też, jako podziękowanie za wiedeńską wiktorię, okazałe wota. Na pamiątkę tego wydarzenia łapski dom kultury od wielu lat organizuje w Płonce Kościelnej rodzinny festyn.
Tegoroczny, 10 lipca zorganizowany został przez: Fabrykę Rozwoju Lokalnego, Dom Kultury w Łapach, Wiejski Dom Kultury i Zespół Szkół w Płonce Kościelnej, tradycyjnie już nasz Szwadron zapewnił asystę wjeżdżającemu do Płonki królowi Sobieskiemu i jego małżonce – Marysieńce oraz z tej okazji dał pokaz jazdy.
W uroczystym orszaku, w asyście szlachty ( czyli nas) z pospolitego ruszenia, wojsk piechoty, zespołów ludowych w rytmie Miejskiej Orkiestry Dętej pojawiła się para królewska wwieziona białą karetą. Po słowach powitania wygłoszonych przez Jana III Sobieskiego gości festynowych powitał Zdzisław Jabłoński – zastępca burmistrza Łap. Zdzisław Jabłoński oraz królewska para wybili pamiątkowe monety ze srebra. Organizatorzy zapewnili liczne atrakcje nie tylko dorosłym, ale też dzieciom. Jedną nich, był oczywiście nasz pokaz.

Sołectwa z gminy Łapy zaprezentowały swoją ofertę produktów lokalnych. Były więc pierogi z jagodami, ziemniaki z pieczenią z królika, golonka, galareta, ale też rękodzielnictwo. Na scenie pojawiły się i zaśpiewały zespoły ludowe: Płonkowianie, Łupinianki i Uhowianki. Grał i śpiewał zespół Vieśnowa. Wieczorem odbyła się zabawa ludowa.
  Zdjęcia Katarzyna Ostrowska

{gallery}galeria/plonka11{/gallery}

Więcej http://galeria.lapy.podlasie.pl/20110710/047-DSCF9675.jpeg.html