Dzień Niepodległości w Hodyszewie

„Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest …”

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Tego dnia, dzięki niezłomności wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Dla wielu z nas to dzień zadumy nad historią.

Szwadron rozpoczął uroczystości z okazji Dnia Niepodległości już 3 dni wcześniej. 9 listopada w Hodyszewie w Sanktuarium Matki Bożej Pojednania odbyła się msza święta dziękczynna poświęcona Ojczyźnie.

Na uroczystą mszę świętą pojechaliśmy konno, w umundurowaniu polowym, chcieliśmy pokazać jak wyglądali ułani, ci, którzy przybyli do Pietkowa w grudniu 1918 roku i stąd w 1919 wyruszyli na front wschodni w obronie granic Rzeczpospolitej. Razem z ułanami do Hodyszewa przybyła nasza żeńska sekcja w strojach z czasów Polski międzywojennej.

O godzinie 12.00 w Hodyszewie została odprawiona uroczysta Eucharystia celebrowana przez księdza kustosza Wojciecha Juszczuka, w której modliliśmy się za naszą Ojczyznę, prosząc o Bożą opiekę i wstawiennictwo Matki Najświętszej. Pamiętaliśmy także o tych, którzy oddali swoje życie w walkach o wolność naszego kraju.

Po mszy świętej wróciliśmy do naszej kwatery głównej, pojutrze kolejny wyjazd. 11 listopada będziemy uczestniczyć wojewódzkich obchodach Dnia Niepodległości na Rynku Kościuszki w Białymstoku.