Dni Partnerskie w Juchnowcu

Niemcy i Czesi oklaskiwali nasze pokazy.

13 – 15 maja 2010 r. W Juchnowcu Kościelnym odbywały się „Dni Partnerskie” z udziałem gości: z niemieckiej gminy Weidenberg, czeskiej gminy Smrżovka oraz rejonu solecznickiego i kiejdańskiego na Litwie.

Nasze spotkanie z mieszkańcami gminy Juchnowiec i ich gośćmi rozpoczęliśmy 15 maja po nabożeństwie ekumenicznym w kościele Świętej Trójcy w Juchnnowcu Kościelnym, uczestniczyliśmy w uroczystym przemarszu na stadion w Juchnowcu Dolnym, na którym odbywać się miały występy artystyczne.

Swój pokaz rozpoczęliśmy kadrylem w wykonaniu: Zuzanna i Katarzyna Halickie, Paulina Omieljańczuk, Magda Olkowska, Elżbieta Sidorowicz i Bogumiła Skłodowska, która opracowała choreografię tegorocznych pokazów i „dowodzi” amazonkami Szwadronu.

Nasi ułani nie tylko prezentowali umiejętności władania szablą i lancą, ale też pokazali „ułańskie zabawy”.

Goście z Niemiec i Czech poznali historię 10 Pułku Ułanów Litewskich, po raz pierwszy mieli możliwość zobaczenia z bliska szabli, lancy. Podziwiali umundurowanie naszych kolegów i kulbaki. Zaskoczeni byli profesjonalizmem pokazu, sądzili że mają do czynienia z zawodową grupą rekonstrukcyjną.

Nasze przebywanie w Juchnowcu dało też możliwość spotkania członków Szwadronu z rodzinami ułanów 10 Pułku. Archiwum historyczne (opracowywane przez Wojtka Czyżewskiego) wzbogaciło się o wiele informacji i cenne zdjęcia (wkrótce na naszej stronie).

{gallery}galeria/juchnowiec{/gallery}

Zdjęcia z pokazów: Marta Halicka, Marta Jaworska, Sylwia Masłowska i Katarzyna Ostrowska