Dni Kultury Kresowej

Już mi raz zabrali Wilno… / Już mi raz zabrali Lwów… / Ale z serca mi nie wyrwą / Moich dwóch najmilszych słów! / Zrabowali mi już sporo / Z moich snów i moich łez… / Lecz tęsknoty nie zabiorą, / Bo tęsknota we mnie jest! 

19 marca po raz pierwszy uczestniczyliśmy w Dniach Kultury Kresowej, na które zaprosiło nas Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna. XV Dni Kultury Kresowej poświęcone były przypadającej w 2014 roku 25. rocznicy działalności Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna w Białymstoku.

XV Dni Kultury Kresowej w Białymstoku rozpoczął 8 marca koncert w sali Opery i Filharmonii Podlaskiej. Podczas koncertu wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” ze Szkoły Średniej im. Władysława Syrokomli w Wilnie. Na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbył się Wielki Jarmark Kaziukowy.

Organizatorzy XV Dni Kultury Kresowej przygotowali również specjalny program dla pasjonujących się historią. 14 marca w Muzeum Wojska w Białymstoku odbyła się sesja popularno-naukowa na temat „100-lecie wybuchu I wojny światowej a sprawa polska”. 16 marca w Galerii im. Sleńdzińskich odbyła się promocja książki Zbigniewa Bujnowskiego „To, co pozostało w pamięci. Brześć 1939-1945”. 

Dni Kultury Kresowej zakończyły „Imieniny Marszałka”, które przypadają 19 marca. W tym dniu odbyły się uroczystości patriotyczne, na których byliśmy. W kościele farnym w Białymstoku odprawiono mszę św., następnie udaliśmy się  pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Razem z innymi uczestnikami złożyliśmy Marszałkowi kwiaty. W Muzeum Wojska w Białymstoku odbyło się spotkanie poświęcone wspomnieniu bohaterów 10 Pułku Ułanów Litewskich. Szwadron reprezentowali i o bohaterach opowiadali: kapral Zdzisław Pruszyński, starszy ułan Grzegorz Perkowski i ułan Damian Jaworski. Naszym kolegom towarzyszyła pani Eugenia Kula, prezes Koła 10 Pułku Ułanów Litewskich i ich Rodzin.