Dni żałoby

Tragedia, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem wstrząsnęła także nami. Prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz kilkadziesiąt najważniejszych osób w państwie zginęło w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Lecieli na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Samolot z polskim prezydentem na pokładzie rozbił się w rejonie Pieczerska w czasie podejścia do lądowania na lotnisku wojskowym Siewiernyj. Samolot runął ok. 2 km od pasa startowego. Szwadron łączył się w bólu i współuczestniczył w przeżywaniu kilkudniowej żałoby narodowej .

To z naszej inicjatywy 11 kwietnia pod Pomnikiem Niepodległości w Łapach w hołdzie prezydenckiej parze i wszystkim ofiarom katastrofy rządowego samolotu zapłonęły znicze i zostały położone kwiaty.

17 kwietnia nasza delegacja uczestniczyła w uroczystościach żałobnych na placu Piłsudskiego w Warszawie. Uczestniczyli w nich razem z przedstawicielami grup rekonstrukcyjnych przedwojennych i wojennych formacji wojskowych. Nasi koledzy złożyli hołd wszystkim ofiarom katastrofy, w ich, naszych sercach szczególne miejsce zajmował prezydent Ryszard Kaczorowski. Wielki przyjaciel nie tylko harcerzy, ale także ułanów. Wszyscy pamiętali nie tylko jego wizyty i spotkania w Białymstoku, ale także wspólny obiad z 6 czerwca 2001 roku w Pietkowie.

Tego samego dnia o godzinie 17.00 w Łapach nasi koledzy oddali hołd marszałkowi Krzysztofowi Putrze.

18 kwietnia 2010 roku byliśmy obecni na uroczystości sadzenia Dębów Katyńskich w Nowych Piekutach. Kwiatów od Szwadronu nie zabrakło także w Krakowie, nasi przedstawiciele byli obecni pod Krzyżem Katyńskim i w krypcie wawelskiej.

{gallery}galeria/zaloba{/gallery}