Bitwa Niemeńska

Od wielu lat razem z Sokólskim Pododdziałem Kawalerii uroczyście obchodzimy w Sokółce rocznice Bitwy Niemeńskiej. W tym roku główne uroczystości odbyły się 18 września.

Warto wiedzieć i pamiętać. W pierwszej połowie 1920 roku potęga bolszewików załamuje się pod Warszawą. Skuteczny atak na tył nieprzyjaciela rozbija bolszewicką armię. Polacy zwą go „Cudem nad Wisłą” wydarzył się 15 sierpnia. Zaczyna się pościg za Rosjanami. Ci przygotowują się do obrony Grodna i rzucają siły obronne na Nowy Dwór, Zalesie, Kuźnicę i na rzekę Sidrę.

We wrześniu zjawia się kolejny wróg. Litwini wraz z Niemcami zajmują Chilmony, Dubaśno i Janowo, ale szybko zostają odrzuceni przez Polaków. 7 września 1. Pułk Legionów naciera na Kuźnicę i sowiecka piechota zostaje rozbita. Wojsko Polskie zdobywa tereny w okolicach wsi Podsutki i Bierniki. Polacy pokonują wroga pod wsią Mieleszkowce, a gen. Rydz-Śmigły przemieszcza oddziały przez powiat sokólski. Tymczasem strzelcy podhalańscy zajmują Kuźnicę. 22 września 1920 roku Rosjanie ponawiają natarcie i kierują się w stronę Kuźnicy. Wojska polskie stawiają opór. Walki przenoszą się na tereny takich miejscowości jak Horczaki Górne, Wojnowce, Bilminy, Zaśpicze, Szudziałowo, Ostrowa, Nomiki. 23 września 1920 strzelcy podhalańscy zdobywają Odelsk. Przeciwnik zostaje pokonany na linii Nowy Dwór – Kuźnica – Odelsk i wyrzucony z powiatu sokólskiego. Ofensywa doprowadziła do Bitwy nad Niemnem o Grodno i Lidę. Armia bolszewicka zostaje tam zniszczona. Wojna o niepodległość pochłonęła życie wielu Sokółczan, cywili, ale i kilkuset żołnierzy. Zwycięstwo nad Niemnem we wrześniu 1920 było zaczątkiem rokowań polsko – sowieckich. Traktat w Rydze podpisany 18 marca 1921 kończy wojnę światową.

Kluczową rolę w zwycięstwie Polski miał Józef Piłsudski, który zadał armii rosyjskiej dwa decydujące ciosy: pod Warszawą i nad Niemnem w 1920 roku. Dlatego też uroczystości w Sokółce odbywają się przy pomniku Marszałka.

Zdjęcia 1>>

 Zdjęcia 2>>