Bitwa Białostocka

Sierpniowa bitwa

19 sierpnia już po raz 3 razem z kolegami z Konnej GRH Kresy braliśmy udział w wielkiej inscenizacji potocznie zwanej Bitwą Białostocką.

22 sierpnia 1920 roku w Białymstoku doszło do walk pomiędzy 1 Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami 16 Armii RFSRR oraz towarzyszącymi im oddziałami 3 Armii RFSRR. Kilkugodzinna akcja militarna prowadzona na ulicach miasta zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich i wyzwoleniem Białegostoku. 

Bitwa Białostocka to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta, dlatego też od 2 lat magistrat wspólnie z Muzeum Wojska i stowarzyszeniem Czemu By Nie organizuje rekonstrukcje historyczne, które mają przybliżyć tamte wydarzenia współczesnym białostoczanom. W tym roku imprezę zaplanowano na 19 sierpnia. W poprzednich latach rekonstrukcja odbywała się przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej, i skupiała się na jednym z epizodów bitwy. Teraz organizatorzy zdecydowali się na kilka zmian w całej koncepcji. Tym razem inscenizacja najpierw pokazała życie codzienne w tamtych czasach, a następnie przeniosła widzów na pole wojennej potyczki z udziałem kawalerii. W tym roku było więcej strojów i mundurów z epoki oraz więcej zróżnicowanego sprzętu wojskowego.


Zdjęcia >>