95 lat bitwy niemeńskiej


20 września w Sokółce – jak co roku – odbyły się uroczystości poświęcone bitwie nad Niemnem. Uczestniczyliśmy w jej obchodach razem z Sokólskim Pododdziałem Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. W Sokółce gościli też przedstawiciele Koła Żołnierzy 10 PUL i Ich Rodzin na czele z prezesem Koła Eugenią Kulą.

W tym roku wyjechaliśmy w Sokółce w mundurach polowych, by pokazać mieszkańcom jak wyglądali ułani walczący w latach wojny bolszewickiej. Do Sokółki w tym roku przyjechał także  Zespół Regionalny z Piwnicznej – Zdroju „Dolina Popradu” wraz z kapelą z Rytra „Szumiąca Woda”.  Obecność górali nawiązywała do żywej wśród mieszkańców Podlasia pamięci o żołnierzach z pułków podhalańskich (m.in. 1 PSP z Nowego Sącza), walczących  o bezpieczne granice Rzeczypospolitej w 1920 roku.

Zwycięska bitwa warszawska, chociaż stanowiła przełomowy moment w wojnie polsko-bolszewickiej, nie doprowadziła do jej ostatecznego zakończenia. Wojska Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego nie zostały całkowicie rozbite, co było zamiarem strony polskiej. W tej sytuacji Naczelny Wódz Józef Piłsudski uznał, iż należy zaplanować i przeprowadzić kolejną bitwę, by zmusić bolszewików do poniechania agresywnych zamiarów wobec Polski, a jednocześnie zadecydować o kształcie polskiej granicy wschodniej.

Operacja niemeńska była drugą – po bitwie warszawskiej – tak spektakularną akcją militarną w wojnie polsko-bolszewickiej. Po raz drugi zakończyła się klęską wojsk Frontu Zachodniego. Sukces strony polskiej nie był jednak pełny. Niezrealizowany został bowiem zamiar ponownego okrążenia i unicestwienia wojsk bolszewickich. Znaczna część tych wojsk została wyprowadzona z grożącego im niebezpieczeństwa. Dla strony polskiej największym sukcesem w tej operacji były uzyskane znaczne zyski terytorialne.

W trakcie dwutygodniowych zmagań zginęło około 3 tysięcy polskich żołnierzy a 20 tysięcy zostało rannych. Straty bolszewickie były dużo większe, zwłaszcza duże w grupie pojmanych jeńców (ponad 40 tys.). Były jednak niższe niż w bitwie warszawskiej, co wynikało z uchylania się Tuchaczewskiego od stawiania oporu i stoczenia walnej bitwy oraz koncentrowania się na odwrocie swych wojsk na wschód.

Bitwa nad Niemnem przesądziła o losach wojny bolszewickiej 1919-1920. Sowieci musieli zrezygnować z podboju „białej” Polski. Mimo operacyjnego i strategicznego znaczenia bój niemeński wciąż pozostaje przysłonięty przez Cud nad Wisłą.

Po uroczystościach była defilada, Mieszkańcy Sokółki przyjęli nasz przejazd gromkimi brawami. Po powrocie spotkaliśmy się z przyjaciółmi z Sokólskiego Pododdziału na wspólnej biesiadzie w gospodarstwie Stasia Lingi. Dziękujemy szczególnie wszystkim sokólskim Koleżankom. Dziewczyny jesteście Mistrzyniami Kuchni.

http://bialystok.tvp.pl/21713290/20092015-godz2145

Zdjęcia >>