73. rocznica ostatniej bitwy polskiego września 1939 r


W szczerym polu biały krzyż / Nie pamięta już, kto pod nim śpi.

Jak myśl sprzed lat, /Jak wspomnień ślad,

Wraca dziś / Pamięć o tych, których nie ma.

 

W Kocku 7 października uroczyście obchodzono 73. rocznicę ostatniej bitwy polskiego września 1939 roku, która rzeczywiście stoczyła się  w dniach 2-6 października 1939 r. Żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, dowodzeni przez gen. Franciszka Kleeberga stoczyli ostatni bój wojny obronnej, stawiając dzielnie czoła przeważającym siłom wroga. pod Kockiem, Serokomlą, Adamowem i Wolą Gułowską.

Obok samorządowców, parlamentarzystów, mieszkańców i służb mundurowych uczestniczyli w obchodach również ostatni żyjący żołnierze gen. Franciszka Kleeberga. Ppłk. Zbigniew Makowiecki z II pułku Strzelców Konnych, Władysław Konkolewski żołnierz 50 DP, a także weterani wojny obronnej 1939 r. Bolesław Kowalski i rotmistrz Bernard Wasilewski.

Główne uroczystości miały miejsce w niedzielę. Rozpoczęła je msza święta odprawiona w intencji generała i jego żołnierzy. Przy pomniku gen. Kleeberga zgromadzili się licznie mieszkańcy, władze samorządowe gminy i powiatu, lubelscy parlamentarzyści i ostatni żyjący Kleeberczycy. Uroczystości uświetniła swą obecnością kompania honorowa Wojska Polskiego z Wielonarodowej Brygady w Lublinie. Tuż obok pomnika ustawili się kawalerzyści. 10 Pułk Ułanów Litewskich uczestniczący w bitwie pod Kockiem w październiku 1939 roku był w tym roku licznie reprezentowany. Nie ukrywam, że tylko nasz szwadron wyglądał jak na święto przystało, znakomicie prezentowali się nasi spieszeni koledzy z Sokólskiego Pododdziału Jazdy dowodzeni przez majora Piotra Horsztyńskiego (którzy pomagali nam także zajmować się końmi, dzięki panowie . Po mszy św. w asyście kompanii honorowej i orkiestry przemaszerowaliśmy na cmentarz wojenny, gdzie odbył się uroczysty apel i złożone zostały wieńce na grobie generała Kleeberga.

Imprezą towarzyszącą obchodom 73.rocznicy bitwy pod Kockiem było uroczyste otwarcie nowej siedziby biblioteki i Wojskowej Izby Pamięci, w której zgromadzone są pamiątki po generale Kleebergu i jego żołnierzach. Uroczystości zakończył pokaz kawaleryjski w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

{gallery}galeria/kock2012{/gallery}