27 święto 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce

Tradycyjnie 23 września nasza delegacja wzięła udział w święcie 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Dzień wcześniej udaliśmy się do stajni Mustang w Dzbeninie. Tam już od wielu lat spotykamy się w gościnnych progach Grażyny i Mirka Orłowskich, by rankiem razem z ułanami z 5. Pułku wyruszyć na pułkowe święto. Prowadził nas jak zwykle Mirek Szczubełek.

Po mszy w kościele Św. Wojciecha w Wojciechowicach główne świąteczne uroczystości odbyły się przy pomniku poświęconemu ułanom. Wszystkich gości powitała Wiesława Gałka, prezes Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.  Potem odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych o profilu wojskowym z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce, zostały wręczone odznaki za zasługi w kultywowaniu tradycji pułkowych.

– Naszą myślą i wdzięcznością ogarniamy ułanów, którzy w Ostrołęce współtworzyli miasto – mówił prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski. – Wspominamy ich gotowość do służby ojczyźnie, dyscyplinę, ich wszelkie tu bycie i cały koloryt, który wokół pułku w Ostrołęce się tworzył.

Po jego przemówieniu odbył się apel pamięci, delegacje złożyły wieńce i kwiaty przy pomniku, a potem wszystkich zaproszono na teren ZSZ nr 2 w Ostrołęce, gdzie – tradycyjnie – odbyło się spotkanie czterech pokoleń Polaków z pokazami sprzętu i uzbrojenia, występami oraz wystawami historycznymi. 

Dziękujemy Grażynie i Mirkowi za gościnę, ułanom z 5. za gorące sobotnie powitanie. To już ponad 20 lat razem.

Zdjęcia >>