11 listopada byliśmy w Warszawie

Niepodległa, niepokorna, /Zawsze była, będzie, jest …

W okresie międzywojennym toczono ostre spory o to, które z wydarzeń jesieni 1918 r. uznać należy za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości. Z punktu widzenia piłsudczyków najważniejszym wydarzeniem było przybycie 10 listopada do Warszawy z magdeburskiej twierdzy Piłsudskiego. Z kolei lewica przekonywała o znaczeniu utworzonego w Lublinie rządu Daszyńskiego. Ostatecznie Sejm RP w 1937 r. uznał, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada „jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny”.

Nasz Szwadron już po raz drugi otrzymał z Warszawy zaproszenie do wzięcia udziału w głównych uroczystościach obchodów Niepodległości na Placu Piłsudskiego. Po raz pierwszy byliśmy w Warszawie w 2010 roku. Uważamy, że to wielki zaszczyt i honor.

Wyjazd do Warszawy to trudne logistycznie zadanie, konie mamy w różnych stajniach i sami jesteśmy z wielu miejscowości. Jednak bez szemrania stawialiśmy się razem z końmi na zbiórki tuż po północy 11 listopada. Konie – rozumiejące powagę i ważność chwili –„zapakowaliśmy” bez kłopotów do ciężarówki, sami do autokaru i do stolicy. Po 4 godzinach wyładunek w Parku Saskim, pomagają nam nasi cywilni koledzy i koleżanki, czyszczenie, wczesne śniadanie i …już wokół nas koledzy z  Kompani Reprezentacyjnej, z pułków szwoleżerów i ułanów. Nie brakowało oczywiście sympatycznych warszawiaków. I… „na koń!” – padł rozkaz z ust komendanta Darka Kozakiewicza. Jeszcze tylko parę kółek rozprężenia, jeszcze „przetasowania” trójek i byliśmy gotowi. Koledzy będący po raz pierwszy przejęci i stremowani. I było jak w piosence – trąbka zagrała i koń zarżał – tylko nie do szarży, a na Plac Piłsudskiego. Były przemówienia, uroczysta zmiana wart przed grobem Nieznanego Żołnierza, salwy armatnie i uroczysta defilada.

 

Warszawiacy gromkim brawami pozdrawiali wszystkie grupy rekonstrukcji historycznej. Odtworzone zostały m.in. XIX-wieczne pułki piechoty: z czasów Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, a także oddział powstańców listopadowych. W przemarszu wzięli udział także pasjonaci historii w mundurach powstańców wielkopolskich z oryginalnym sztandarem kompanii powstańczej z Kaszczoru. Andrzej Ziółkowski z Wojskowej Akademii Technicznej dowodził oddziałem odtwarzającym Legię Nadwiślańską, w rozmowie z PAP przypomniał, że była to formacja wywodząca się z Legionów Jana Henryka Dąbrowskiego. Warszawskie tradycje wojskowe reprezentowali m.in. rekonstruktorzy w wyposażeniu Batalionu Stołecznego z 1937 r. Nie zabrakło także żołnierzy kampanii polskiej 1939 r., powstańców warszawskich, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz uczestników walk o Berlin w 1945 r. – żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. Na końcu pochodu historycznych wojsk na lawecie jechał czołg Renault FT-17, używany przez Wojsko Polskie w czasie wojny polsko-bolszewickiej, który już w przeddzień Święta Niepodległości wystawiony został przed Pałacem Prezydenckim. W paradzie wojsk przy placu Piłsudskiego uczestniczyło blisko 100 kawalerzystów. Odtwarzali historyczne pułki szwoleżerów i ułanów: 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich, 1. Pułk Ułanów Krechowieckich, 2. Pułk Ułanów Grochowskich i my- 10. Pułk Ułanów Litewskich.

 „ Dowolnie z koni”  rozległo się w Parku Saskim. Szybko karmimy nasze konie, zdejmujemy mundury, wprowadzamy naszych towarzyszy do ciężarówki, ładujemy sprzęt i do domu. W autokarze śpiewy i dzielenie się wrażeniami, Damian mówi, że do Ochoty przytulały się Chinki, zdjęcia ułana i konia trafią nawet tam. Ktoś śmieje się z Kacpra, że nie widział prezydenta. Nikt głośno nie mówi o ściśniętych gardłach, drżących rękach, bo co tu mówić o wzruszeniach. Wiadomo„ ułani, ułani, malowane dzieci…” 

 

http://www.tvpparlament.pl/retransmisje/pozostale/swieto-niepodleglosci-retransmisja
-uroczystosci-na-pl-pilsudskiego-w-warszawie/9068063

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jH_upmP9Oxw#!

{gallery}galeria/wwa2012{/gallery}